به گزارش روابط عمومی اداره‌کل تبلیغات اسلامی گیلان، حجت‌الاسلام «سعید مهدوی» امروز سه‌شنبه ۳ بهمن ۱۴۰۲ با اشاره به اینکه اعتکاف یکی از اعمال عبادی خاص است که برای خودسازی در شریعت اسلام تعبیه شده است، اظهار کرد: چهار عبادت اساسی نماز، روزه، دعا و قرائت قرآن توسط شارع مقدس در مراسم معنوی اعتکاف پیش‌بینی شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با بیان اینکه این عبادت معنوی با تاکید بر خلوت گزینی درصدد تزکیه جان و روح افراد بر می‌آید و البته آثار اجتماعی پربرکتی دارد، تصریح کرد: سنت اعتکاف به برکت انقلاب اسلامی در گوشه و کنار شهرها و روستاهای ما هر ساله برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: برکات تربیتی، معنوی و مادی که جامعه ما از آن برخوردار است به واسطه برگزاری اعتکاف‌های مومنین در کشور حاصل شده است.

مهدوی با تاکید بر اینکه بیشترین حجم حضور در اعتکاف را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند، افزود: طبق آخرین آمار در قریب به ۱۲۹ مسجد در شهرها و روستاهای استان مراسم اعتکاف برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: از این تعداد ۳۶ مکان مخصوص برادران، ۳۲ مکان مخصوص خواهران و ۶۱ مسجد به صورت عمومی در نظر گرفته شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به اینکه مجموع معتکفین سال‌جاری تاکنون ۷۹۲۷ نفر است که نسبت به سال گذشته رشد ۴۶ درصدی را شاهد هستیم، ابراز کرد: یکی از مختصات مراسم اعتکاف سال جاری این است که ۱۱ اعتکاف ویژه دانش آموزان برگزار می‌شود از این تعداد ۵ اعتکاف مخصوص دختران دانش‌آموز است.

وی با بیان اینکه به برکت برگزاری مراسم اعتکاف جوانان از جهت سازندگی روح و روان به سرانجام خوبی نائل می‌شوند که می‌تواند در آینده جامعه اثرگذار باشد، اضافه کرد: پیش قراول رسیدن به تمدن نوین اسلامی و جامعه سازی این است که امور معنوی به صورت گسترده در جامعه نهادینه شود.

مهدوی تاکید کرد: یکی از پدیده‌های بسیار مهم انقلاب اسلامی تثبیت مراسم معنوی اعتکاف است؛ به برکت خون شهدا امروز شاهد برگزاری باشکوه این مراسم در کشور هستیم.

وی با اشاره به اینکه سعی دشمنان در این است که جوانان را با ابزارهای مختلف گرفتار شهوات و هویت آنان را نابود کنند، افزود: یقینا این مراسمات مذهبی می‌تواند روح و روان افراد جامعه را صیقل دهد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان در پایان با بیان اینکه اعتکاف مادر و فرزند در برخی از مساجدی که فضای مشابه مهدکودک وجود دارد فراهم شده است، اظهار کرد: دشمن مقام والای مادر را نشانه گرفته و حضور مادران مومن در مراسم اعتکاف در کنار فرزندان خود یک فرهنگ سازی ناب دینی است.

برچسب ها :